1

Zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii

2

W Wielkiej Brytanii święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 24 grudnia. Dzień ten nie ma tak rodzinnego i symbolicznego znaczenia jak w Polsce. W wigilijny wieczór dzieci zawieszają na kominku lub łóżkach specjalne, bożonarodzeniowe skarpety ( Christmas stockings) z nadzieją, że następnego dnia znajdą w nich prezenty od Świętego Mikołaja (Santa Claus). W zamian za prezenty dzieci zostawiają dla Mikołaja bakaliowe babeczki i wiśniówkę, a towarzyszącemu mu reniferowi – marchewki.

3

W dzień Bożego Narodzenia( 25 grudnia) głównym posiłkiem jest indyk podawany z ziemniakami i warzywami.

4

Na deser Brytyjczycy podają: Christmas Pudding czyli słodki pudding polewany brandy oraz Christmas cake- mocno nasączone, ciemne ciasto z bakaliami, grubo polane marcepanem.

5

Boxing Day to święto obchodzone w Wielkiej Brytanii 26 grudnia. W ten dzień Brytyjczycy odwiedzają swoich znajomych, którym dają prezenty. Nazwa święta pochodzi od tradycji średniowecznej kiedy to służba oraz biedni obdarowywani byli upominkami zapakowanymi w pudełka (boxes). Inny przekaz mówi, że nazwa pochodzi od słowa ‚lockbox’ czyli skarbonki wystawionej w kościołach gdzie zbierane były datki na rzecz biednych.