Na co dzień dociera do nas mnoga ilość bodźców, którą każda osoba jako istota zmysłowa odbiera na swój sposób. Bardzo często nie zwracamy uwagi, że nasz ośrodkowy układ nerwowy wciąż odbiera i rejestruje informacje (dotykowe, ruchowe czy pozycji ciała). Jednakże dopiero integracja tych bodźców kształtuje nasze zachowania. Nie trzeba mieć wielkiej ilości pieniędzy, żeby wykonać dziecku zabawki, które będą stymulować będą jego integrację sensoryczną. Poniżej przedstawiam Państwu trzy najbardziej popularne zabawki, które są Państwo w stanie zrobić samodzielnie J

  1. Sensoryczna torebka.

Do stworzenia takiej zabawki wystarczy przezroczysta torebka na zatrzask. Wlewamy do niej żel do mycia i wrzucamy np. ususzone kwiatki, kawałki bibuły czy kolorowego papieru po czym przeklejamy na okno, a następnie pozwalamy dziecku przesuwać żel po torebce. Wyśmienita zabawa już dla bardzo małych dzieci.

  1. Kostka sensoryczna

Dostępnie na polskim rynku kostki sensoryczne kosztują naprawdę sporo. Po co wydawać około 100 do 150 zł  skoro wystarczą kolorowe materiały. Należy je zszyć i wypełnić czymś. Następnie należy doszyć stymulujące elementy. Dzieci uwielbiają metki, ale mogą to być np. puchowe kuleczki itd.

  1. Tablica sensoryczna

Do zrobienia takiej tablicy potrzebujemy kawałka deski albo sklejki. Następnie za pomocą kleju, bądź innego sposobu mocujemy do niej różne elementy. Co dzieci lubią najbardziej ? Lusterka, elementy posiadające ciekawą fakturę ( np. kawałki tapety, filc itd.),   dzwonki, trąbki,  uchwyty do szafek, elementy rozwijające motorykę małą (zamek do drzwi, zatrzaski, włączniki światła itd.)

Tworzenie takich zabawek to nie tylko oszczędność pieniędzy, to też możliwość spersonalizowania danej zabawki dla własnego dziecka.  Twórczość taka daje dużo radości i satysfakcji. Powodzenia w tworzeniu !