Technika origami jest starą sztuką składania papieru. Pewien pedagog uważał, że origami rozwija nie tylko sprawności manualne, ale może znacząco wpływać na pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową, a co najważniejsze– może stymulować rozwój wyobraźni przestrzennej. Szczególnego znaczenia w przedszkolu nabierają ćwiczenia manipulacyjne z małym kołem, kwadratem czy inną wyjściową płaszczyzną origami, które usprawniają mięśnie dłoni tak potrzebne w nauce pisania i jednocześnie pomagają poznać stosunki przestrzenne, figury geometryczne oraz geometrię samej kartki papieru.
Technika origami może być idealnym sposobem na spędzenie miłego i efektywnie spożytkowanego czasu w gronie najbliższych. Prace wykonane wraz z dzieckiem mogą udekorować jego pokój czy być dla kogoś pomysłem na prezent.
Origami określa się jako metodę na sukces dziecka, ponieważ etapowość w składaniu papieru sama w sobie tworzy wiele progów do osiągania całej gamy mniejszych lub większych sukcesów.
W związku z tym, że niedługo Wielkanoc proponuję wykonanie kartki z życzeniami, którą możemy wysłać bliskiej osobie.
Do wykonania kartki potrzebne będą:
- 1 żółte o średnicy 5 cm- głowa,
- 1 czerwone o średnicy 3 cm- dziób,
- 1 żółte o średnicy 8 cm- brzuch,
- 1 żółte o średnicy 5 cm- skrzydło,
- 1 czerwone o średnicy 10 cm- koszyczek,
- 1 różowe o średnicy 8 cm- koszyczek,
- 4 zielone o średnicy 3 cm- palemka,
- 2 czarne o średnicy 3 cm- palemka,
- 2 zielone o średnicy 5 cm- dół palemki,
- 2 czerwone o średnicy 3 cm- góra palemki,
- kawałek wstążki,
- kartka A4 zgięta na pół,
- pisak,
- klej,
- nożyczki,
- wydrukowane życzenia.
W celu wykonania kartki z życzeniami wszystkie koła ( oprócz przeznaczonych na głowę i brzuch) składamy na pół. Przyklejamy je według wzoru. W różowym kółku wycinamy kształt chmurki. Wstążeczkę zawiązujemy na kokardkę i przyklejamy. Na górze kartki możemy napisać jak we wzorze „Wesołych Świąt”. W środku możemy przykleić wydrukowane życzenia, bądź sami je napisać.
Życzę udanej zabawy
Paula Kasprzak- Michalak