Słowa dodają otuchy, podnoszą na duchu, sprawiają że poczucie własnej wartości i wiara we własne możliwości rośnie, czujemy się kochani, akceptowani, doceniani, słuchamy drugiej osoby, reagujemy na jej prośby. Z drugiej strony słowa potrafią też zranić, skrzywdzić, prowadzić do zerwania więzi, czy utraty poczucia bezpieczeństwa, do buntu. Niewątpliwie każdy kochający rodzic stara się rozmawiać z dzieckiem najlepiej jak potrafi, lecz nie zawsze robi to we właściwy sposób.

Oto kilka wskazówek, co mówić do dziecka, żeby chciało nas słuchać i mówić do nas?

 1. Często chwal swoje dziecko wyłapując rzeczy, które zrobił dobrze. Po to, żeby wierzył we własne siły i budował pozytywny obraz swojej osoby. Pamiętaj, żeby nie “zalewać” dziecka tylko przymiotnikami: “super”, ”ekstra”, “brawo”, “doskonale” itp. – powiedz mu coś więcej ! Opisz po prostu co widzisz lub czujesz, bo on nie wie “dlaczego jego rysunek jest taki super?”.
 2. Doceniaj pomoc swojego dziecka. Motywuje go to, a wówczas on sam będzie pomagał Ci częściej.
 3. Za każdym razem doceniaj jego wysiłek. Dzięki Tobie będzie wiedział, że jego starania zostały zauważone i zapewne zrobi to po raz kolejny.
 4. Zawsze doceniaj czas spędzany razem. Dajesz mu wówczas do zrozumienia, że jest dla Ciebie ważny i że go kochasz.
 5. Daj dziecku wybór. Zapytaj o jego zdanie. Sprawisz tym, ze uwierzy we własne możliwości i poczuje że liczysz się z jego zdaniem.
 6. Słuchaj swoją pociechę! Podczas rozmowy nie zajmuj się wtedy niczym innym. Patrz na dziecko, a gdy mówi nie przerywaj mu. Podtrzymuj cały czas rozmowę „mhm…”, „o jeej…” „rozumiem”.
 7. Nie zaprzeczaj jego uczuciom. Powoduje to w nim frustrację i chęć buntu. Dziecko czuje się wtedy niezrozumiane. Dlatego gdy dziecko powie „jestem śpiący” nigdy nie odpowiadaj „niemożliwe, przecież spałeś bardzo długo”. Bowiem nie jesteś na miejscu dziecka i tak naprawdę nie wiesz jak ono się teraz czuje.
 8. Mów dziecku co Ty czujesz. Kiedy dziecko krzyczy, tupie nogami, lub gdy jego zachowanie nie jest takie jak być powinno nie przypisuj mu przy tym etykiet, nie oceniaj. Zamiast powiedzieć „Jesteś taki głośny”, powiedz „Nie lubię kiedy krzyczysz, jest mi wtedy przykro”.
 9. Pokaż swojemu dziecku, że chciałbyś mu dać, to czego pragnie lecz nie możesz. Słowa „nie bo nie…” , „bo tak…”, nic mu nie tłumaczą. Zamiast unikać odpowiedzi powiedz np. „Gdybym tylko mogła to spędziłabym z Tobą cały dzień”,
 10. Nigdy nie porównuj swojego dziecka. Pamiętaj że każdy jest inny, każde dziecko wyjątkowe. Ukazywanie dziecku, że ktoś robi coś lepiej od niego sprawia, że jego poczucie własnej wartości maleje
 11. Pamiętaj zasada nieporównywania dotyczy również rzeczy, które dziecko robi dobrze a nawet lepiej od innych. Słowa „Zuzia nie potrafi tak jak Ty….” wpędzają dziecko w niezdrową chęć rywalizacji.
 12. Nie wprowadzaj dziecko w poczucie winy. Słowami „mamusi będzie przykro jeśli tego nie zrobisz” wykorzystujesz waszą relację, nie dajesz dziecku przestrzeni do podejmowania swoich decyzji. Zmuszasz wówczas dziecko do buntu. Dlatego daj mu wybór.