Dzieci poznają świat za pomocą zmysłów – wzroku , słuchu,  dotyku, węchu. Dziś przedstawię jak rozwijać zmysł słuchu.

Smak i węch są zmysłami , które potrafią sprawić dziecku ogromną przyjemność. Poniżej przedstawię kilka zabaw , które pozwolą na rozwój tego zmysłu.

  1. Zabawy w sianie

Wiek : od 2 r.ż

Nie ma nic bardziej rozwijającego zmysły niż zabawa w sianie. Można zbudować legowisko z siana. Poproś dziecko żeby podrzucało siano w powietrze i spróbujcie je łapać , a następnie przeciągać źdźbła trawy między placami.

  1. W sklepie w przyprawami

Wiek : od 4 r.ż

Zawiąż dziecku oczy i daj mu do powąchania różne przyprawy , następnie spróbujecie razem zgadywać jakie są to przyprawy. Zamiast przypraw można użyć np. owoców czy warzyw.

  1. Co tak smakuje?

Wiek : od 4 r.ż

Zawiąż dziecku oczy i dawaj mu do spróbowania różne przygotowane wcześniej wraz  z nim produkty. Poproś dziecko ,żeby nazywało to co zjadło.

  1. Gruszka czy cebula?

Wiek : od 5 r.ż

Zabawa ta pokazuje jak łatwo oszukać jest zmysł smaku. Należy zawiązać dziecko oczy, a następnie dać mu do powąchania kawałek cebuli, a następnie dać mu do zjedzenia kawałek gruszki, albo na odwrót. Zobaczcie co się stanie J

  1. Zapach kwiatów

Wiek : od 5 r.ż

Zabawa polega na przygotowaniu bukietu kwiatów . Każdy kwiatek musi    być dokładnie powąchany i oceniony- od tych które pachną najładniej, do tych których zapach podoba się najmniej.