Dzieci poznają świat za pomocą zmysłów – wzroku , słuchu,  dotyku, węchu. Dziś przedstawię jak rozwijać zmysł wzroku.

Naukowcy udowodnili, że 70 % informacji pochodzących z otoczenia dostarcza nam wzrok. Oczy są naszą kamerą, które rejestrują obraz , który przesyłany jest do mózgu. Dlatego tak ważne jest stymulowanie narządu wzroku u dzieci. Główną rolę w takich zabawach odgrywają światło, barwa i kształt. Poniżej kilka przykładów.

  1. A co to jest?

Wiek: od 1 r.ż

Rodzic rysuje na kartce papieru linie, proste wzory, a potem coraz bardziej skomplikowane , za każdym razem tłumacząc dziecku co narysował.

  1. Bańki mydlane

Wiek : od 6 miesiąca życia

Zabawa z bańkami mydlanymi sprawi frajdę każdemu dziecko. Bańki mienią się w słońcu i ruszają zgodnie z ruchem powietrza.

3.Mali marzyciele

Wiek : od 2 r.ż

Zabawa polega na obserwacji niebo o różnych porach dniach i przy różnej pogodzie. Jak wygląda niebo w ciągu dnia, a jak w nocy? Jak gdy świeci słońce, a jak gdy jest burza i ulewa?

  1. Ogniste barwy

Wiek: od 3 r.ż

Rodzic wraz  z dzieckiem zapalają świeczkę i wpatrują się w płomień. Próbują lekko w niego dmuchać i obserwują co się z nim dzieje.

  1. Zabawa z cieniami

Wiek : od 3 r.ż

Zabawa polega na obserwowaniu cieni różnych rzeczy . Danego dnia można ustalić z dzieckiem daną kategorie np. zabawki, czy przybory kuchenne.

  1. Balonowa huśtawka

Wiek: od 4 r.ż

Dmuchamy kolorowe balony i kładziemy je na kocu, a następnie chwytamy koc za rogi. Podrzucamy je na początku lekko, a potem coraz mocniej i staramy się je łapać. Dodatkową atrakcja może być przerzucanie balonów z koca na koc większej grupie.

  1. Teatrzyk cieni

Wiek : od 4 r.ż

Najlepiej zabawę tą przeprowadza się wieczorem przy zgaszonym świetle.     Kierujemy latarkę na ścianę , a następnie za pomocą cienia dłoni tworzymy najróżniejsze postacie i zwierzęta.