Dzieci poznają świat za pomocą zmysłów – wzroku , słuchu,  dotyku, węchu. Dziś przedstawię jak rozwijać zmysł słuchu.

Dziecko odbiera pierwsze dźwięki już przed przyjściem na świat- głos matki czy muzykę. Umiejętność rejestrowania, przetwarzania i odróżniania dźwięków jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a także do rozwoju kolejnego zmysłu- mowy. Poniżej przedstawię kilka zabaw , które pozwolą na rozwój tego zmysłu.

  1. Deszczowa muzyka

Wiek : od 1 roku życia

W trakcie deszczowych dni posłuchajcie odgłosów deszczu, np. jak krople uderzają o     okno, czy parapet.  Opowiadaj swojemu dziecko co słyszysz, możesz mu opowiedzieć bajkę o Panu Deszczyku.

  1. Dzwonki i werble

Wiek : od 1 roku życia

Przygotowujemy garnki, łyżki kuchenne itd., stajemy za plecami dziecka i uderzamy             łyżką w garnek- na początku cichutko, a następnie coraz głośniej. Dziecko będzie szukać źródła dźwięku i stymulować zmysł słuchu.

  1. Szeleszczące liście

Wiek : od 2 roku życia

Idealna zabawa na jesienną porę. Zbieramy kolorowe jesienne liście, następnie staramy się je gnieść, albo w nie wbiegać szurając nogami tak albo zrobić jak najwięcej hałasu.

  1. Cicho !

Wiek : od 3 lat

Kładziemy się na podłodze , zamykamy oczy i zachowujemy całkowitą ciszę. Wsłuchujemy się w odgłosy otoczenia. Dzieci często są zdziwione ile dźwięków można usłyszeć- jadący samochód, śpiew ptaków czy własny oddech.

  1. Zgadnij jaki to dźwięk?

Wiek : od 4 lat

Należy nagrać odgłosy z domu lub jego otoczenia – dzwonek do drzwi, pralka, kapiąca woda itd. Następnie próbujemy odgadywać z dzieckiem co to za dźwięki. Dla urozmaicenia zabawy można poszukać z dzieckiem dźwięków, które można nagrać.

  1. Głuchy telefon

Wiek : od 5 lat

Zabawa grupowa, która wymaga od graczy dużego skupienia i koncentracji. Wszyscy gracze siadają w kole i po kolei przekazują sobie na ucho słowo wymyślone przez pierwszego gracza. Ostatnia osoba przekazuje je na głos.