Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na wykonanie ozdób materiałów z ogólnodostępnych materiałów w naszych domach.

CHOINKA ZE STRUŻYN
Potrzebne będą: kolorowe kredki, temperówka, klej, papier tekturowy, złoty sznurek. Wykonanie:
Na papierze tekturowym narysuj choinkę i wytnij ją. Posmaruj całość klejem i zaczynając od dołu, wyklejaj choinkę strużynami z kredek – każdy pas w innym kolorze. Odczekaj, aż wszystko wyschnie i to samo zrób z drugiej strony. Na czubku choinki zrób dziurkę na sznurek.

1

RENIFER Z KORKÓW PO WINIE
Aby go wykonać, będziecie potrzebowali:
3 i pół korka (głowa, brzuch, nogi);
czerwony koralik (nos);
przyklejane oczy (do kupienia w sklepie papierniczym);
skrawki materiału (uszy, ogon);
wstążka (na zawieszkę);
sztywny sznurek (poroże);
mocny klej (najlepiej na ciepło, z pistoletu).
Dwa korki przetnij na pół – będą to nogi renifera. Przyklej je do całego korka (tułów). Ostatnią połówkę przyklej na szczycie korka (głowa). Doklej do niej oczy i nos z koralika, rogi ze sznurka i okrągłe uszy ze skrawków materiału. Wytnij ogonek w kształcie łezki i przyklej go do tułowia. Zrób pętelkę ze wstążki i przyklej ją do grzbietu renifera.

2

BAŁWANEK Z KAPSLI
Aby wykonać takiego bałwanka potrzebujemy: trzech kapsli, białej farby akrylowej, dwóch markerów wodoodpornych (czerwonego i czarnego), kolorowej wstążki, guziczka i mocnego kleju (najlepiej na ciepło, z pistoletu). Kapsle malujemy od środka białą farbą akrylową i następnie łączymy je w pionie, sklejając ze sobą mocnym klejem. Do zewnętrznej strony kapsli przyklejamy tasiemkę zakończoną pętelką, która będzie zawieszką. Na pierwszym kapslu rysujemy oczy, nos i buźkę, a na drugim guziczki bałwana. Szalik wykonujemy z kolorowej wstążki lub wełny, z przyszytym guzikiem.

3

ZAWIESZKI NA CHOINKĘ Z ORZESZKÓW ZIEMNYCH

Co trzeba mieć:
+ minimum pół kilograma orzeszków ziemnych (podczas roboty mogą się kruszyć)
+ farbę, idealnie gdyby była to farba akrylowa, ale zwykła plakatówka też powinna wystarczyć
+ dobry, niezmywalny flamaster
+ klej
+ cienkie druciki
+ cienki sznurek (do zrobienia zawieszki)
+ wyciory do fajek (na uszy renifera), jeżeli nie znajdziecie wyciorów (co by mnie nie zdziwiło) można je zastąpić drucikiem
+ łebki od szpilek na nos reniferów
+ kawałek grubej wełny na szalik dla bałwana i na brodę dla Mikołaja
+czapeczki od żołędzi

4

BAŁWANEK Z ŻARÓWKI
Aby wykonać takiego bałwanka, będziecie potrzebować: białej żarówki (może być także przezroczysta świetlówka pomalowana wcześniej farbą do szkła), srebrnego brokatu (do kupienia w sklepie papierniczym), kolorowych markerów lub farbek do szkła, kleju typu Magic, sznurka i patyczków.
1) Smarujemy żarówkę klejem przy pomocy pędzelka. W roli podpórki do żarówki sprawdzi stary słoik. Osypujemy żarówkę srebrnym brokatem. Metalową część przewiązujemy sznurkiem. Po dwóch stronach żarówki przyklejamy patyczki.
2) Farbkami do szkła lub witraży (w tubkach z dziubkiem) nanosimy oczy, guziki i nos. Można je również je namalować za pomocą markera.

5