Smoczek przez wielu rodziców nazywany jest żartobliwie uspokajaczem. W wielu przypadkach jest to idealna na uspokojenie, uśpienie , ponieważ ssanie daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i ukojenia. Od zawsze smoczek ma swoich zwolenników i przeciwników. Jakie są więc wady i zalety smoczka?

Zalety korzystania ze smoczka:

  • Smoczek jest sposobem na uspokojenia dziecka.
  • Jest idealnym „przyjacielem” dzieci, którym odruch ssania przeszkadza w funkcjonowaniu.
  • Smoczek chroni przed tzw. nagłą śmiercią łóżeczkową, ponieważ smoczek chroni dzieci przed odwracaniem się twarzą w dół podczas snu i przytrzymuje język z dala od dróg oddechowych.
  • Jest sposobem na poprawienie trawienia i kolkę dziecięcą.
  • Pomaga poradzić sobie rodzicom , jeśli dziecko ssie kciuka.

Wady korzystania ze smoczka:

  • Smoczek uzależnia małe dziecko.
  • Smoczek jest siedliskiem bakterii.
  • Zbyt wczesne wprowadzenie smoczka może spowodować , że noworodek będzie mylił ssanie smoczka z ssaniem piersi matki, a obie te czynności wymagają zastosowania innych technik ssania.
  • Ssanie smoczka powoduje opóźnienie rozwoju mowy, a także wady zgryzu.
  • Użytkowanie smoczka prowadzi także do infekcji górnych dróg oddechowych, a także zapalenia ucha.

Zasady kupna i użytkowania smoczka.

Wielu rodziców zaczyna rozumieć, że przy wyborze smoczka nie należy jedynie kierować się kolorem , a tym jak dany smoczek będzie wpływał na zdrowie i rozwój malucha. Obecnie furorę robią tzw. smoczki anatomiczne. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to z czego wykonany jest smoczek – musi być on elastyczny i miękki. Ważną rolę odrywa wielkość smoczka- należy go dobrać indywidualnie dla każdego dziecka. Jego osłonka powinna być szersza niż usta dziecka i  mieć otworki wentylacyjne, by dziecko mogła spokojnie oddychać. Osłonka nie powinna powodować też obtarć czy odgnieceń. Rodzice, których dzieci korzystają ze smoczka muszą pamiętać o regularnej wymianie smoczków- mniej więcej co 1-2 miesiące, albo wcześniej gdy zobaczymy jakieś nadgryzienie czy pękniecie. Ważny jest przy korzystaniu ze smoczka aspekt higieniczny, czyli dbanie o czystość smoczka. Pamiętajmy, że nie wolno oblizywać smoczka po upadku, ponieważ w ten sposób przenosimy bakterie ze swojej jamy ustnej do jamy ustnej dziecka. Smoczek po upadku trzeba umyć bądź wyparzyć. Specjaliści twierdzą też, że nie należy podawać smoczka dziecku zaraz po urodzeniu, ponieważ może zaburzyć to ssanie mleka matki. Najważniejsze jest jednak , aby w odpowiednim momencie zdecydować się na jego odstawienie. Najlepiej zacząć około 1 roku życia, a definitywnie zakończyć podawanie smoczka do 2 roku życia.

Jak widać korzystanie ze smoczka ma swoje plusy i minusy. Należy jednak pamiętać, że właściwie dobrany smoczek użytkowany we właściwy sposób i odstawiony w odpowiednim czasie nie powinien wyrządzić dziecku krzywdy. Jednakże ważne jest , aby smoczek nie był lekiem na całe zło.

Alicja Chitruszko