1a

Koncentracja to zjawisko polegające na skupieniu, skierowaniu jej na określoną myśl, przedmiot, zagadnienie, wydarzenie, sytuację czy zjawisko i utrzymywaniu w czasie. Innymi słowami koncentracja jest potrzebna za każdym razem gdy człowiek próbuje się czegokolwiek nauczyć, począwszy od chodzenia, a skończywszy na nauce języka chińskiego. Koncentracja zostaje zaburzona wówczas, gdy w polu widzenia lub na jego granicy pojawia się ruch ( ponieważ człowiek będzie chciał dowiedzieć, czy to co się rusza, nie stanowi dla niego zagrożenia).

Koncentracja jest dla naszego maluszka umiejętnością , którą można opanować tak jak wiele innych kompetencji. Im młodsze dziecko tym mniejszą ma umiejętność koncentrowania się i tym ważniejsze jest zapewnienie mu warunków do nauczenia się tego. Zwłaszcza z niemowlakiem trzema trzymać się zasady, że w danym czasie powinien być stymulowany tylko jeden ze zmysłów, ewentualnie dwa.

Aby dziecko mogło się skoncentrować potrzebuje:

  • ciszy

  • spokoju

  • wypoczynku

Jak ćwiczyć koncentrację ze swoim dzieckiem?

Warunkiem koniecznym, który musi być spełniony, by dziecko nauczyło się koncentrować jest zainteresowanie i motywacja. Najlepszym sposobem na naukę koncentracji jest dostarczenie dziecku pomysłów na zabawy, które wciągną go i zaabsorbują. Niezwykle ważnym warunkiem jest działanie. Nie można nauczyć się koncentrować, będąc całkowicie biernym.

1.Niemowlę

Dziecko, które nie ukończyło jeszcze pierwszego roku życia, ma niesamowite możliwości i jest gotowe, by wszechstronnie się rozwijać. Jedną z umiejętności , którą dziecko bardzo łatwo doskonali jest uwaga. Jeśli rodzic zaczyna działaś w tak wczesnym wieku, osiąga szybko bardzo dobre efekty. Dziecko nauczone wcześnie koncentracji będzie miało o wiele łatwiejszy start w szkole niż jego rówieśnicy. Rodzic już od początku może ćwiczyć z dzieckiem pokazując mu ciekawe obrazki. Rzeczy, które pokazujemy bardzo małemu dziecko muszą być dla niego widoczne. Powinny być zatem albo czarne albo czerwone na białym tle i niezbyt skomplikowane. Nie powinny się poruszać, gdyż umiejętność wodzenia wzrokiem zaczyna rozwijać się około pierwszego miesiąca życia. Nieruchomy obrazek jest odpowiedni dla dzieci do trzeciego miesiąca życia. Ćwiczenie powinniśmy rozpoczynać od dwóch obrazków. Pokazujemy pierwszy z nich i dopiero wtedy , gdy maluch skupi na nim wzrok, pokazujemy drugi. Bawiąc się tak z dzieckiem trzy lub cztery razy dziennie, szybko zauważymy, że dziecko coraz szybciej skupia wzrok na pojedynczym obrazku. Z dzieckiem cztero-, pięciomiesięcznym można rozpocząć wspólne czytanie, którego polega na tym ,że dziecko nie tylko słucha tego co czytam, ale także jest się w stanie skupić na oglądaniu książki razem. Wybierając książki do czytania z maluszkiem należy pamiętać, że wyrazy powinny być pisane dużą czcionką, a obrazki powinny być wyodrębnione z tła i wyraziste. Umiejętność skoncentrowania się możemy ćwiczyć z dzieckiem także przez aktywność fizyczną. Dla niemowlęcia skomplikowaną sztuką jest nawet pełzanie czy czworakowanie.

2. Dziecko od roku do trzech lat

Zadaniem rodzica dziecka w tym wieku jest dostarczanie mu interesujących przedmiotów z którymi można zrobić coś ciekawego- i nie chodzi tu o grające i świecące zabawki. Znacznie bardziej interesująca może być drewniana łyżka kuchenna przy pomocy której można wydawać nieskończenie wiele dźwięków. Dobrą propozycją dla dzieci w wieku żłobkowy są różne rodzaju wkładanki i układanki. Świetnym ćwiczeniem na koncentrację dla roczniaków są sortery ( np. domki z otworkami na określony kształt klocków).Doskonałym ćwiczeniem koncentracji jest zabawa klockami. Zadaniem rodzica jest pomagać w budowie, chwalić i nakłaniać do zakończenia dzieła, ale także do posprzątania. Nauka utrzymywania porządku jest także ćwiczeniem koncentracji i wytrwałości dziecka. Jeśli chcesz by Twoje dziecko wykonało jakąś bardziej długotrwała czy skomplikowaną czynność, należy podzielić ją na mniejsze etapy.

3. Przedszkolak

Istnieje niezliczona liczba zabaw, które wzmacniają koncentrację u przedszkolaka. Ma on już na tyle sprawne ręce i umysł, że może zmierzyć się z prawdziwymi nieraz niełatwymi zadaniami. Przedszkolaki świetnie radzą sobie z zadaniami wymagającymi dokładności. Nawlekanie, układanie wzorów czy rysowanie to zajęcia, którym dzieci w tym wieku oddają się z wielką pasją. Wytrwałość i koncentrację oraz pamięć ćwiczy gra zwana memo. Wymaga ona zapamiętania układu kart, do czego potrzebne jest maksymalne skupienie. Bardzo przyjemnym sposobem na rozwijanie koncentracji jest zabawa książkami obrazkowymi specjalnie przygotowanymi dla przedszkolaków. Zawierają one obrazki , a zadaniem dziecka jest śledzenie i opowiadanie historii, która jest w książce. Rynek pełen jest ćwiczeń dla przedszkolaków zawierających zadania na ich poziomie: kolorowanki wg wzoru, wyszukiwanie różnic miedzy obrazkami czy tworzenie historii z rozsypanych obrazków.

Ćwicząc koncentrację z dzieckiem należy pamiętać, że wszystko w nadmiarze szkodzi , a dziecko łatwo przestymulować. Mózg dziecka jest mało odporny , potrzebuje wiele czasu na uporządkowanie zdobytej wiedzy, na odpoczynek. Dlatego tak ważny jest sen. Należy uważać, by dziecko nie było wciąż „atakowane” przez nadmiar bodźców- słuchowych, wzrokowych itd.