czystekJuż jakiś czas temu trafiłam na informacje o roślinie, która nie jest zbyt popularna, ale posiada zdrowotne właściwości. Tą rośliną jest czystek lekarski (Cistus incanus). Poczytałam o nim i mnie te informacje przekonały, że warto zaopatrzyć się i pić herbatkę z czystka, skoro może on, w zupełnie naturalny sposób, przysłużyć się zdrowiu.

Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy tym całkowicie pozbawionym działań ubocznych czy też możliwości przedawkowania. Herbatkę z czystka mogą pić przy tym również dzieci, już od 3 miesiąca życia. Znakomicie smakuje z dodatkiem miodu i/lub soku z cytryny.

Herbata z czystka dzięki temu, że jest niezwykle bogata w polifenole doskonale rozprawia się z drobnoustrojami, np. z wirusami. Polifenole są to substancje, które mają właściwości antyoksydacyjne, tzn. neutralizują wolne rodniki, które mogą się przyczynić do powstania wielu chorób, w tym tych nowotworowych. Ponadto polifenole hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, a także wzmacniają, dodają energii.

Czystek usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu (szczególnie łatwo wiąże kadm), dlatego polecana jest szczególnie palaczom.

Z powodu swoich własności antybakteryjnych, antywirusowych i antygrzybicznych czystek przyniesie ulgę cierpiącym np. na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy, chroniczne i powtarzające się infekcje zatok, rozmaite grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenia Helicobakter Pylori i inne schorzenia spowodowane namnożeniem się w ustroju niechcianych wirusów, bakterii i grzybów. Pomoże nawet tym, którym nie pomagają już żadne antybiotyki. Ma także działanie antyalergicznie (antyhistaminowe).

Czystek pomaga zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, rozpuszcza zatory i zakrzepy.

Jest to roślinka silnie antyoksydacyjna, ma olbrzymią zdolność do wyłapywania wolnych rodników i do obniżania aktywności kolagenazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu), przez co działa odmładzająco, przeciwzapalnie i witalizująco na ludzki organizm.

Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Jeśli ktoś ma problem np. z nieprzyjemnym zapachem potu (pachy, stopy), to zauważy po kilku tygodniach picia herbatki z czystka znaczną redukcję przykrego zapachu.

W tym roku podobno jest bardzo dużo kleszczy, a jak wiadomo mogą one przenosić groźną chorobę, jaką jest borelioza. Herbatka z czystka odstrasza kleszcze, a także działa na krętka wywołującego boreliozę. I to zarówno chroniąc przed zakażeniem jak i będąc ważną częścią ziołowego protokołu, gdy zakażenie już miało miejsce: substancje zawarte w czystku „oklejają” krętki, przez co zostają one unieszkodliwione.

Można stosować czystka również w u zwierząt domowych w celu ochrony przed pchłami czy kleszczami.

Jednorazowe napicie się tej herbatki nic nie zdziała. Wypicie jej od czasu do czasu też nie. Po prostu należy pić ją regularnie, codziennie. Dopiero wtedy czystek pokaże nam cały swój (nomen omen) oczyszczający potencjał. Efekty odczuwalne mogą być nawet po tygodniu, choć takie bardzo zauważalne po minimum miesiącu regularnego stosowania.

Mnie osobiście informacje znalezione w internecie przekonały i sama piję herbatkę z czystka, ale wszystkich, których zainteresował mój artykuł proszę, by sami przeanalizowali te informacje i ewentualnie zasięgnęli informacji u swojego lekarza, ponieważ wiem, że internet nie zawsze jest 100% pewnym źródłem informacji.

Marita Lisiecka