Zachęcam Państwa do dogłębnego zapoznania się i przeanalizowania poniższych zaleceń. Jestem pewna, że większość Rodziców jest świadoma jak szkodliwy wpływ na rozwój dziecka ma świat telewizji i multimediów, niestety z różnych przyczyn nie zawsze jesteśmy wstanie wyeliminować lub ograniczyć do minimum oglądania bajek i najróżniejszych programów. Zwracam się, więc z prośbą, aby w codziennym życiu stosować przytoczone zalecenia, będzie to olbrzymią korzyścią dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Zalecenia American Academy of Pediatrics dotyczące korzystania przez dzieci z mediów elektronicznych:

Należy unikać korzystania z mediów elektronicznych przez dzieci poniżej 2 roku życia. Jeśli rodzice decydują się udostępniać małemu dziecku  media elektroniczne, zaleca:

  • Analizę przez osobę dorosłą programu zanim zostanie udostępniony dziecku
  • Oglądanie programów z dzieckiem (używanie ich, jako okazji do rozmowy)
  • Nie należy umieszczać telewizora w sypialni małego dziecka.
  • Należy unikać narażania małego dziecka na programy telewizyjne dla dorosłych nawet, jeśli dziecko ich aktywnie nie ogląda. To rozprasza zarówno rodzica i dziecko.
  • Zachęcanie dziecka do niezależnej od telewizora zabawy, gdy rodzice nie mogą aktywnie bawić się z dzieckiem (na przykład podczas przygotowywania posiłków).  W takich sytuacjach zamiast włączać telewizor, rodzice powinni umożliwić dziecku samodzielną zabawę, w ich pobliżu. Samodzielna zabawa pozwala dziecku rozwijać twórcze myślenie, uczyć się rozwiązywania problemów i realizacji zadań.

mgr. Marta Tomaszek

ipad-1126136_960_720