domek (1)Technika origami jest starą sztuką składania papieru. Pewien pedagog uważał, że origami rozwija nie tylko sprawności manualne, ale może znacząco wpływać na pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową, a co najważniejsze– może stymulować rozwój wyobraźni przestrzennej. Szczególnego znaczenia w przedszkolu nabierają ćwiczenia manipulacyjne z małym kołem, kwadratem czy inną wyjściową płaszczyzną origami, które usprawniają mięśnie dłoni tak potrzebne w nauce pisania i jednocześnie pomagają poznać stosunki przestrzenne, figury geometryczne oraz geometrię samej kartki papieru.
Technika origami może być idealnym sposobem na spędzenie miłego i efektywnie spożytkowanego czasu w gronie najbliższych. Prace wykonane wraz z dzieckiem mogą udekorować jego pokój czy być dla kogoś pomysłem na prezent.
Origami określa się jako metodę na sukces dziecka, ponieważ etapowość w składaniu papieru sama w sobie tworzy wiele progów do osiągania całej gamy mniejszych lub większych sukcesów.
W tym miesiącu proponuję Państwu wykonanie wraz ze swoimi pociechami domku dla skrzatów. Życzę udanej zabawy i sukcesu.

Domek dla skrzatów

Do wykonania tej pracy potrzebne będą:
– 11 białych kółek (2 o średnicy 150mm, 10 o średnicy 20mm),
– 1 czerwone kółko (średnica 150 mm),
– 7 zielonych kółek (5 o średnicy 57mm, 2 o średnicy 47 mm),
–  2 czarne kółka (1 o średnicy 57 mm, 1 o średnicy 30mm).

Na samym początku proponuję wykonać kapelusz. W tym celu zginamy czerwone koło wzdłuż średnicy. Następnie naklejamy na nim białe kółeczka. Do wykonania nogi naszego grzybka potrzebujemy dwa białe kółka, które zginamy na pół, zestawiany jedno na drugie i podginamy by ich doły były równe. Teraz możemy przykleić kapelusz na nóżkę. Do wykonania okna wykorzystamy czarne kółeczko, które zginamy dwa razy wzdłuż równoległych cięciw i odwracamy. Teraz pora na drzwi. W tym celu wykorzystamy czarne kółko, które zginamy aż trzy razy- dwa zgięcia wzdłuż równoległych cięciw i trzecie prostopadłe do nich, następnie odwracamy. W celu wykonania liści, zielone kółka najpierw składamy na pół, potem zginamy w górę część górnej połowy kółka, a następnie podginamy powstały rożek. Kółko odwracamy. Kępy trawy uzyskamy przez zgięcie zielonych kółek wzdłuż średnicy