boso_czy_w_ostrogach

Często mówi się, że najlepszym butem dla dziecka jest sama stopa. To prawda. Stopa dziecka kształtuje się od samego urodzenia. Dlatego tak niezwykle ważne jest zapewnienie jej swobodnego rozwoju. Gdy dziecko jeszcze nie chodzi najlepiej pozwolić stopie na swobodę ruchu – zamiast butów wybierzmy skarpetki z antypoślizgowymi spodami. Należy pamiętać, iż niemowlak musi poznać swoją stopę tzn. poczuć ją, nauczyć się uderzać czy pchać nią w podłoże, wkładać ją do buzi, opierać na podłodze, silnie ją uderzać w celach odwrażliwienia. W późniejszych fazach rozwoju dziecka odpycha się nią od podłoża przy pełzaniu czy obciąża ją przy pierwszych próbach wstawania, a także wykształca w różnych płaszczyznach chodząc bokiem. Dlatego tak ważne jest by na bezpiecznym podłożu pozwolić dziecku uczącemu się chodzić – chodzić boso. Dzięki temu lepsza będzie dynamika, wytrzymałość i sprawność w późniejszych okresach życia. Przychodzi jednak czas, gdy należy dziecku wybrać buty. Ale jak to właściwie zrobić? Poniżej chciałabym przedstawić Państwu kilka rad, dzięki którym wybiorą Państwo odpowiednie obuwie swojemu dziecku.

 1. Na samym początku należy zmierzyć stopę dziecka (często w sklepach są dostępne specjalne urządzenia, które pozwolą zmierzyć nie tylko długość stopy, ale tęgość uda). Ważne! Jeśli przykładowo z pomiaru wyjdzie nam rozmiar między 19 a 20, wybieramy górną wartość tzn. 20. Ważne jest by buty były dłuższe o około 5-6mm niż stopa, bo pozwala to na swobodny rozwój palców stopy. Nie kupujmy jednak butów „na zapas”. Spowoduje to utrwalenie nieprawidłowego nawyku chodzenia , a także grozi upadkiem.
 2. U dzieci stawiających pierwsze kroki wybieramy buty z cholewką za kostkę. U dzieci tych ważne jest, aby but nie przeszkadzał w dynamicznych zmianach pozycji czy siadaniu. Uważajmy by but nie wbijał się w podudzie czy kostkę dziecka.
 3. Przymierzany but nie może być „wciskany” na siłę. Najlepsze są buty sznurowane lub zapinane, ponieważ umożliwiają one dobrze dopasować buty do nóżek (pulchnych lub szczupłych). Unikajmy raczej u małych dzieci butów „wsuwanych”.
 4. Wybrany but bez problemu powinien się zginać (w 1/3 długości od przodu buta), można go bez problemu „wyżąć” jak pranie. Obuwie powinno być miękkie i sprężyste.
 5. Buty muszą być lekkie, by nie krępowały ruchów dziecka.
 6. Ważne jest by wybierać buty z materiału pochłaniającego pot. Pamiętajmy, że nagromadzenie wilgoci sprzyja rozwojowi chorób skóry np. grzybicy.
 7. Nie kupujmy butów ze sztywnymi zapiętkami czy twardymi podeszwami. Taki rodzaj obuwia sprawi, iż chód będzie nienaturalny tzw. kaczkowaty.
 8. Dzieciom, które są już sprawne ruchowo (czyli około 3-4 r.ż) można zakładać półbuty i sandały. Wybierając sandały raczej szukajmy tych z zamkniętą piętą. Ważne! Dziewczynki mogą zacząć nosić balerinki dopiero koło 6 r.ż.
 9. Nie szukajmy butów z wkładką ortopedyczną, nie kupujmy dodatkowo zapiętek czy wkładek, jeśli nie zalecił nam tego lekarz czy fizjoterapeuta.
 10. Do 15 r.ż obcasy stabilne i niezbyt wąskie, nie wyższe niż 3,5 cm. Taki rodzaj obuwia powinien być noszony sporadycznie, ponieważ częste noszenie butów na obcasie przez dziecko może skutkować wadami postawy.
 11. Po buty najlepiej wybrać się z dzieckiem, a nie z odmierzonym wcześniej patyczkiem.
 12. Dzieci nie powinny nosić obuwia po starszym rodzeństwie lub innych dzieciach. Buty dopasowują się do indywidualnych stóp dzieci (tak jak każdy z nas chodzi inaczej). Wraz z butami możesz przekazać mu deformację stóp, złe nawyki chodzenia i grzybicę stóp.
 13. Stopa rośnie średnio 1 cm rocznie ( niekiedy 1,5 cm), dlatego zaleca się mierzenie stóp co 3 miesiące, by dziecko nie chodziło w za małych butach.

Drodzy Rodzice! Potraktujmy buty dziecka jako inwestycję w jego przyszłe zdrowie. Dobre buty to podstawa, to one „noszą” dzieci cały dzień i kształtują jego postawę. Źle dobrane obuwie może skutkować skrzywieniami kręgosłupa, wadami postawy, a także może być przyczyną chorób zwyrodnieniowych w późniejszych etapach życiach.