1 (1)Jednym z eksperymentów jakie pamiętam z dzieciństwa jest hodowla kryształków soli. Chciałabym podzielić się tym eksperymentem z Wami. Mam nadzieję, że waszym dzieciom spodoba się tak samo jak mnie

Do wykonania eksperymentu potrzebne nam są:
– słoik,
– ciepła woda,
– chlorek sodu, czyli po prostu sól kuchenna,
– włochata włóczka,
– patyczek.

Wykonanie:

Krok 1. Do słoika wlewamy ciepłą wodę do 2/3 wysokości. Wsypujemy stopniowo sól i mieszamy. Czynność powtarzamy do momentu aż powstanie roztwór nasycony, czyli gdy będziemy wsypywać sól, ona nam się już nie rozpuści.

Krok 2. Włóczkę przywiązujemy do patyczka i układamy go na słoiku, tak by włóczka była zanurzona w wodzie. Można użyć obciążnika w postaci guzika, by nitka była cała zanurzona w wodzie. Odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy na efekty. Ważne, by przez cały proces krystalizacji nie poruszać słoikiem, ponieważ może to zaburzyć proces krystalizacji.

2 (1)

Pierwsze kryształki pojawiają się już po kilku dniach, jednak im dłuższy czas parowania, tym większe kryształki tworzą się na naszym sznurku.
Dzięki temu doświadczeniu, można wytłumaczyć dziecku, że woda pod wpływem temperatury zmienia swój stan skupienia. Woda paruje, a na nitce osadza się sól.