Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo ciekawe, jak funkcjonuje świat, który nas otacza. Wiedza przekazywana słownie przez nauczyciela nie daje takich rezultatów, jakich byśmy oczekiwali. Najlepszym sposobem są zabawy badawcze i eksperymenty. Dzieci eksperymentując, poznają świat. Nie należy negować takich zachowań, wręcz przeciwnie. Dorosły powinien inspirować dziecko do tworzenia doświadczeń, dostarczając mu pomysłów, stawiając pytania, obserwując to co robi, a przede wszystkim dbać o jego bezpieczeństwo podczas eksperymentów.
„Badam, doświadczam, uczę się”  to cykl eksperymentów i zabaw badawczych. Pragnę zachęcić Państwa do wspólnej zabawy z dzieckiem, dlatego co miesiąc będę przedstawiać Państwu przykłady prostych zabaw badawczych i eksperymentów, które można wykonać w domu. Przekonacie się Państwo sami, że koszt jest niewielki, a radość dziecka ogromna.
W tym miesiącu proponuję Państwu wykonanie oczyszczalni ścieków. Eksperyment ten pomoże zrozumieć dziecku w jaki sposób oczyszcza się wodę z zanieczyszczeń.
Do wykonania eksperymentu potrzebne nam są:
– plastikowa butelka (ucięta, jak na obrazku),
– gaza lub ściereczka,
– gumka recepturka,
– piasek, drobne kamyki, żwir,
– słoik,
– ścieki (ziemia wymieszana z wodą).

1
Wykonanie:
Krok 1. Butelkę ucinamy tak, ja na zdjęciu nr 1. Na wylot butelki zakładamy gazę lub ściereczkę i obwiązujemy gumką. Butelkę umieszczamy w słoiku.
2

Krok 2. Tworzymy „filtr”, umieszczając w butelce kamyki, piasek i żwir. Najlepiej, jeżeli są ułożone warstwowo.
3

Krok 3. Wlewamy przygotowane przez nas ścieki do naszej oczyszczalni i obserwujemy, jak nasza woda zostaje oczyszczona.
4
Woda z naszej oczyszczalni nie jest wystarczająco czysta, by móc ją pić. Dlatego należy uważać, by dziecko jej nie wypiło.
5-6

Autor: Joanna Roesler